Pasivní rodinný dům Staré Město u Bruntálu

V kouzelném prostředí podhůří Vysokého Jeseníku, v malebné obci Staré Město nedaleko Bruntálu, vyniká rodinný dům, který s hrdostí nese označení pasivního standardu. V období těchto zimních dnů je hlavní cesta k domovu lemována tichým klidem, kdy požehnaná vrstva sněhu zahaluje krajinu do něžné bílé pokrývky. Už z dálky se nám však zjevuje jasně žlutý dům, vystupující z této zimní pohádky a svou vřelostí a svěžestí láká dovnitř. 

Technologie a komfortní bydlení

Již zvenčí je jasné, že majitelé rozhodně nepodcenili technologické zázemí domu, jelikož na nás ze střechy kouká 11 kWp fotovoltaická elektrárna skládající se z 20 panelů značky Swiss Solar, opatřena střídačem Kerberos, který spolu s bateriemi Solax Triplepower nalezneme v technické místnosti. Nelze si také nevšimnout, že jsou zvenčí domu nainstalovány 2 wallboxy značky Solax, které jsou umístěny v prostorách garážové pergoly.

V technické místnosti najdeme také kombinovanou rekuperační jednotku PKOM4 rakouského výrobce Pichler, která krom rekuperace, vytápění a chlazení dokáže díky druhému tepelnému čerpadlu také ohřívat vodu. Jednotka je opatřena vzduchovými filtry, které dokáží zachytit i ty nejmenší pevné částice ve vzduchu a zajistí neustálý přísun čerstvého a čistého vzduchu pro celou rodinu. Jednotka je navržena přímo pro použití v pasivních domech a majitelé se rozhodně nemusí bát, že by je svým fungováním jakkoli rušila, jelikož je velmi tichá a svou rozlohou zabírá pouze 0,75m2 plochy, je možné ji bez problémů umístit právě do technické místnosti, mimo obytnou část domu. Pro instalaci distribučních prvků byly zvoleny produkty finské značky Climecon, které se svým provedením a rozmanitým designem skvěle hodí do každého interiéru.

Jelikož dům má spoustu dřevěných prvků, bylo nutné brát ohledy také na vlhkost vzduchu, aby nedošlo k jejich vysušení a poškození, proto zde náš tým naistaloval také zvlhčovač LBE 250 rovněž od výrobce Pichler.

Kompaktní jednotka pro zvlhčování vzduchu pracuje na principu přirozeného odpařování (což zabraňuje nadměrnému zvlhčování) a zajišťuje konstantní a optimální vlhkost v prostoru – v rozmezí 40 % až 60 % relativní vlhkosti. Bezpečnost použití jednotky z hygienického hlediska byla prokázána nezávislými externími kontrolami.
Zvlhčovač vzduchu LBE má snadné ovládání při nízkých provozních nákladech, energie pro odpařování může být dodávána ze stávajícího topného systému.

Celý vzduchotechnický (nejen) systém byl navržen projektanty z Evora Design s.r.o. a je do současnosti pravidelně servisován našim týmem servisních techniků.


Spolupráce

Na tomto projektu jsme spolupracovali se spoustou odborníků ve svém oboru, počínaje samotným panem majitelem Ing. Martinem Svitákem, jenž si dům sám navrhoval a také panem Ing. Petrem Šestákem, jenž měl pod svými křídly stavební a realizační část. Energetickou náročností se zabýval pan Ing. Petr Vostál. Projekty vzduchotechniky, zdravotechniky, fotovoltaiky a vytápění vypracoval tým Evora design s.r.o. a námi instalované technologie dodala naše sesterská společnost Evora Trade s.r.o.

Všem zúčastněným děkujeme za skvělou spolupráci na tomto projektu, jelikož právě díky tomu můžeme plnit náš účel a vytvářet zdravé udržitelné a komfortní vnitřní prostředí. 


Fotogalerie