Tichý zabiják Radon

11.09.2023

Jestli jste o Radonu naposledy slyšeli v chemii na střední, je na čase si trošku osvěžit paměť. Co to vlastně je a jak vypadá?  Radon je bezbarvý plyn, který nemá chuť ani zápach, to z něj dělá tak trošku paní Colombovou mezi plyny – všichni víme že existuje, jen ho nikdo nikdy neviděl.


Tento prvek vzniká jako produkt radioaktivního rozpadu rádia a uranu, už to nám může napovědět, že Radon není pro naše zdraví zrovna ozdravnou procedurou, nebo snad ano? To záleží na tom, kdy a kde se s ním setkáváme.

Radon v plynné podobě vyvěrá z podloží a mírným podtlakem je nasáván prasklinami a netěsnostmi, to znamená, že i když o něm nevíte, tak s vámi možná sdílí jednu domácnost – Česká republika je dokonce jednou ze zemí s nejvyšší koncentrací radonu v budovách.

Pokud máte doma tohoto návštěvníka ve velkém množství nastává problém, radon je totiž po kouření druhou největší příčinou vzniku rakoviny plic a ročně v ČR zabíjí až 900 lidí!

Radon sám se dále přeměňuje na další radioaktivní prvky (izotopy polonia, olova a bismutu), které se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje limitní hodnotu pro budovy do 100Bq/m3 v ČR je průměrná hodnota 118Bq/m3, avšak ve starších budovách na území Česka je možné naměřit i hodnoty okolo 300Bq/m3, pokud bychom bydleli rok v domě s těmito hodnotami, ozáření bude srovnatelné s absolvováním přibližně 330 rentgenových snímků plic.

Každé dlouhodobé zvýšení koncentrace radonu o 100Bq/m3 zvyšuje riziko rakoviny plic o 8-16%! Dlouhodobě snížit koncentraci radonu v domě se dá pomocí protiradonových opatření, jedním z nich je například řízené větrání.


Radon má ale i své léčebné účinky, používá se například v lázeňství, a to formou koupele v radonové vodě, která má pozitivní účinky na imunitní systém, produkci hormonů a regeneraci tkání. V Jáchymově se nachází první radonové lázně na světě, kde se využívají právě zdraví prospěšné účinky této látky, která se mimo jiné užívá také k ozařování nádorů.