Rodinný dům ve svahu v Lipůvce

15.05.2015

Objekt je řešen jako pasivní dvojpodlažní dům v tradiční zděné technologii s pultovou střechou kombinovanou s plochou střechou. Dům je umístěn na značně svažitém pozemku směrem k jihu. Dispozičně obsahuje v 1.NP obývací pokoj s kuchyňským koutem z kterého je výstup na terasu zahrady. U terasy je umístěn sklad – kolna. Hlavní vstup je do 2.NP, kde jsou pokoje a koupelna. U vstupu na pozemek je krytý přístřešek pro dvě auta s plochou zelenou střechou. Fasáda je hladká, olivově šedá. U jižní fasády je předsazená stínící dřevěná konstrukce.

Nosná konstrukce je provedena z plynosilikátových tvárnic Ytong o tloušťce 250 mm na tenkovrstvou maltu. Obvodová zeď je s přídavnou kontaktní izolaci z šedého polystyrénu o tloušťce 250 mm. Příčky jsou z plynosilikátu. Strop nad 1.NP je železobetonový, strop nad 2.NP je z dřevěných úsporných I vazníků izolovaných foukanou celulózou a s izolací tl. 100 mm z minerální vlny v sádrokartonovém podhledu. Jsou použita velmi kvalitní okna s trojskly určené pro pasivní domy. Okna jsou provedena jako dřevohliníková eurookna, s konstrukcí okna umožňující překrytí celého okenního rámu izolací. Část oken je provedena jako pevně zasklená. Na jižní straně jsou použita skla s vyšším solárním faktorem. Okna jižní fasády jsou stíněna předsazenou dřevěnou konstrukcí a venkovními žaluziemi.


Dům je řešen v pasivního standardu a splnil podmínky dotace Zelená úsporám. Jako hlavní zdroj vytápění je použit krb na kusové dřevo v obývacím pokoji. Krb má externí přisávání vzduchu. Přitopení zajišťuje i kompaktní větrací rekuperační jednotka s akumulačním zásobníkem 180l na teplou vodu, která je osazena malým tepelným čerpadlem. Jako doplňkový zdroj jsou použita malá elektrická přímotopná tělesa v jednotlivých místnostech. V koupelně je použit elektrický sušák na ručníky a elektrická podlahová vytápěcí rohož. Kompaktní větrací rekuperační jednotka zajišťuje větrání objektu pomocí horních rozvodů vzduchotechnickým potrubím v podhledech stropu. Sociální zařízení a prostor kuchyně je napojen na odtah, přívod čerstvého vzduchu je do obytných pokojů. Průchod vzduchu je pod dveřmi bez prahů. Teplá voda je odebírána z akumulační nádrže kompaktní jednotky.

Ekologický koncept. Využívá se ekologické vytápění dřevem a úsporným tepelným čerpadlem. Jsou použity extenzivní zelené střechy na přístřešku pro auta a na vodorovné části střechy. Sadové úpravy, zpevněné plochy a zídky jsou provedeny z přírodního kamene. Dešťová voda se zachytává v retenční nádrži a používá se pro závlahu zahrady. Výhledově budou použity fotovoltaické panely umístěné na pultové jižní střeše.

Architektonický návrh: ATELIÉR ELAM - Ing.arch. Mojmír Hudec Stavební část: RIGI stavební společnost, s.r.o.

Více o tomto pasivním domě zde.