Pasivní a aktivní rekuperace tepla vzduchu

Máte zájem o rekuperační jednotkuprojekt vzduchotechniky nebo odbornou
pomoc
? Neváhejte a kontaktujte nás.

Katalogy jednotek

Kontakty

Rekuperací tepla vzduchu rozumíme zpětné získávání tepla při větrání, kdy odváděný vzduch z místnosti předává energii vzduchu, který je do místnosti bytu přiváděn. Při větrání okny k rekuperaci prakticky nedochází a takové větrání je zcela neekonomické.  Nechme tedy okna zavřená a porovnejme rekuperační systémy

Základním srovnávacím hlediskem je účinnost, udává se v procentech a vyjadřuje, kolik tepla se nám vrací zpět do místnosti. Minimálním požadavkem je účinnost nad 50%, za velmi kvalitní zařízení se považují ta, která vrací více než 80% tepla zpět. Konstrukčně se při rekuperaci vzduchu používají různé druhy výměníků, nejběžnějším je výměník, kde jednou částí systému kanálků proudí vzduch ven a druhou dovnitř. Nepromíchají se, jen si předají energii. Tento systém nazýváme pasivní rekuperace.

pichler 250

Existuje však ještě druhá možnost -  rekuperační jednotka, která k rekuperaci využívá principu tepelného čerpadla. Vracet do místnosti tak může vzduch o vyšší teplotě, než je teplota vzduchu odsávaného z objektu. Ani tepelné čerpadlo není perpetuum mobile a tak část energie potřebuje -  v případě tepelných čerpadel NILAN platí, že sečteme-li dodávanou (placenou) energii a ostatní energetické zisky (zdarma), tak z 1 kWh elektrické energie je možné získat až 4,4 kWh tepelné energie. Takovým systémům s maximální účinností říkáme aktivní rekuperace tepla vzduchu.

genvex

Již při prvním porovnání teploty odpadního vzduchu, který je už dále nevyužit a vypouštěn ven z objektu (7,4°C u pasivní a jen 1°C u aktivní rekuperace) je patrné, že jednotky s aktivní rekuperací dokáží využít maximálně energie obsažené v odpadním vzduchu.

Teplota zpětně získaného tepla u jednotky s aktivní rekuperací je dostatečně vysoká (46°C) a je ji možné v případě typu NILAN VGU nebo VP18 uchovávat. Ano, musíme minimální část energie dodat, ale stejně je tomu i v systému pasivní rekuperace, který také potřebuje dotovat energií dohříváním vnitřní teploty objektu na námi uvažovanou 21°C (v ilustračním případě je potřeba dohřát přiváděný vzduch o 3,4°C).

Závěr:

Jednotky s aktivní rekuperací jsou několika násobně úspornější a mají širší možnosti využití. Jednotky s pasivní rekuperací jsou však nejméně o polovinu levnější.

Společnost EVORA na přání zákazníka zajišťuje kompletní dodávku na klíč:

  • NÁVRH - kompletní stavební projekt, možnost oražení ČKAIT (půdorysy, řezy, technická zpráva)

  • REALIZACE - kompletní montáž rozvodů a jednotky odborně zaškolenými pracovníky

  • SEŘÍZENÍ - odborné seřízení a proškolení (anemometr)

  • ZÁRUČNÍ A POZÁRUČNÍ SERVIS 

Potřebujete více informací? Napište si o ně

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Vložit příspěvek", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


RSSRSS

Aktuality

Dny pasivních domů 2017

08. 11. 2017
Již tento týden od pátku do neděle pro vás otevřou dveře majitelé pasivních domů po celé ČR. Najděte si v katalogu dům, který se vám líbí a domluvte si s jeho majiteli návštěvu.

Archiv aktualit


Moderní technologie pro větrání a vytápění
rodinných domů a budov.


Logo NILAN logo devi pichler luft
Evora CZ, s.r.o.
Fakturační adresa: Provozovna:
Masarykovo nám. 546/9 Kobylnická 894/8
664 51 ŠLAPANICE 664 51 ŠLAPANICE
Tel.: +420 530 331 177 E-mail:

© 2017, Evora CZ s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing