Pasivní a aktivní rekuperace tepla vzduchu

Máte zájem o rekuperační jednotkuprojekt vzduchotechniky nebo odbornou
pomoc
? Neváhejte a kontaktujte nás.

Katalogy jednotek

Kontakty

Rekuperací tepla vzduchu rozumíme zpětné získávání tepla při větrání, kdy odváděný vzduch z místnosti předává energii vzduchu, který je do místnosti bytu přiváděn. Při větrání okny k rekuperaci prakticky nedochází a takové větrání je zcela neekonomické.  Nechme tedy okna zavřená a porovnejme rekuperační systémy

Základním srovnávacím hlediskem je účinnost, udává se v procentech a vyjadřuje, kolik tepla se nám vrací zpět do místnosti. Minimálním požadavkem je účinnost nad 50%, za velmi kvalitní zařízení se považují ta, která vrací více než 80% tepla zpět. Konstrukčně se při rekuperaci vzduchu používají různé druhy výměníků, nejběžnějším je výměník, kde jednou částí systému kanálků proudí vzduch ven a druhou dovnitř. Nepromíchají se, jen si předají energii. Tento systém nazýváme pasivní rekuperace.

pichler 250

Existuje však ještě druhá možnost -  rekuperační jednotka, která k rekuperaci využívá principu tepelného čerpadla. Vracet do místnosti tak může vzduch o vyšší teplotě, než je teplota vzduchu odsávaného z objektu. Ani tepelné čerpadlo není perpetuum mobile a tak část energie potřebuje -  v případě tepelných čerpadel NILAN platí, že sečteme-li dodávanou (placenou) energii a ostatní energetické zisky (zdarma), tak z 1 kWh elektrické energie je možné získat až 4,4 kWh tepelné energie. Takovým systémům s maximální účinností říkáme aktivní rekuperace tepla vzduchu.

genvex

Již při prvním porovnání teploty odpadního vzduchu, který je už dále nevyužit a vypouštěn ven z objektu (7,4°C u pasivní a jen 1°C u aktivní rekuperace) je patrné, že jednotky s aktivní rekuperací dokáží využít maximálně energie obsažené v odpadním vzduchu.

Teplota zpětně získaného tepla u jednotky s aktivní rekuperací je dostatečně vysoká (46°C) a je ji možné v případě typu NILAN VGU nebo VP18 uchovávat. Ano, musíme minimální část energie dodat, ale stejně je tomu i v systému pasivní rekuperace, který také potřebuje dotovat energií dohříváním vnitřní teploty objektu na námi uvažovanou 21°C (v ilustračním případě je potřeba dohřát přiváděný vzduch o 3,4°C).

Závěr:

Jednotky s aktivní rekuperací jsou několika násobně úspornější a mají širší možnosti využití. Jednotky s pasivní rekuperací jsou však nejméně o polovinu levnější.

Společnost EVORA na přání zákazníka zajišťuje kompletní dodávku na klíč:

  • NÁVRH - kompletní stavební projekt, možnost oražení ČKAIT (půdorysy, řezy, technická zpráva)

  • REALIZACE - kompletní montáž rozvodů a jednotky odborně zaškolenými pracovníky

  • SEŘÍZENÍ - odborné seřízení a proškolení (anemometr)

  • ZÁRUČNÍ A POZÁRUČNÍ SERVIS 

Potřebujete více informací? Napište si o ně

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Vložit příspěvek", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


RSSRSS

Aktuality

Kotlíkové dotace odstartovaly

25. 09. 2017
Nahraďte svůj starý kotel novým tepelným čerpadlem od nás a získejte podporu až 127.500,-* Dodáváme a montujeme tepelná čerpadla, která jsou na seznamu výrobků splňujících nové dotační podmínky. *Pozn. Každý kraj má jiný termín podávání žádostí a výši příspěvku, sledujte stránky svého kraje. V Jihomoravském kraji bude sběr žádostí zahájen 16. 10. 2017 v 10.00 hod. Pro uplatnění dotace musí starý kotel na pevná paliva s ručním přikládáním splňovat emisní třídu 1 či 2 dle ČSN EN 303-5. Více info např. https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?PubID=346840&TypeID=2

Archiv aktualit


Moderní technologie pro větrání a vytápění
rodinných domů a budov.


Logo NILAN logo devi pichler luft
Evora CZ, s.r.o.
Fakturační adresa: Provozovna:
Masarykovo nám. 546/9 Kobylnická 894/8
664 51 ŠLAPANICE 664 51 ŠLAPANICE
Tel.: +420 530 331 177 E-mail:

© 2017, Evora CZ s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing