Jak vybrat vhodnou větrací jednotku

Konečně si začíná čím dál více stavebníků uvědomovat, že se moderní stavby bez řízené ventilace neobejdou, že kompaktně uzavřené a dokonale utěsněné objekty ekonomicky již není možné vyvětrat pouze okny a že instalací větrací jednotky lze účinně zamezit rosení oken a vzniku plísní. Otázkou už tedy není, zda řízená ventilace s rekuperací do domu patří nebo nepatří – zásadnější je jakou jednotku z nabídky vybrat.

V  tomto článku se budeme věnovat centrálním jednotkám, které si stavebník vybírá ještě před zahájením stavby nebo před plánovanou rekonstrukcí. Kdo už má hotovo a nechce se mu rozbíjet dokončený interiér budováním rozvodů vzduchotechniky, nalezne řešení zde. Zásadním faktorem pro výběr ventilačního systému jsou většinou finance. Cena vzduchotechnických rozvodů je prakticky pro většinu jednotek stejná. O něco málo nákladnější jsou rozvody sloužící i pro chlazení, takové rozvody jsou více izolované a mají tak i menší ztráty během dopravy předehřívaného vzduchu v topném období. Celkovou cenu tedy nejvíce ovlivní výběr samotné jednotky.

Nejlevnějším řešením je pořízení větrací jednotky s pouze pasivní rekuperací, která zajistí základní funkci – větrání (řada Nilan Comfort). Taková jednotka se prakticky nepodílí na vytápění (pomineme-li efekt rekuperace). Splní ventilační účel a cena pro běžný nízkoenergetický domek 4+1 o rozloze 120m2 nepřesahuje 50.000 Kč. Zbývá levně zajistit zdroj TUV (př. boiler) a vytápění (př. přímotopná el.tělesa). Jsou přímotopy v dnešní době drahá energieAno. Bereme-li v  úvahu nízkoenergetický nebo pasivní dům, investovali jsme zvýšené finance do nízké spotřeby energie a pokud spotřebováváme málo, nevyplatí se další zvýšené investice do provozně levných zdrojů vytápění. Nejlevnější dotované tepelné čerpadlo s veškerým příslušenstvím, radiátory, rozvodné trubky, čerpadla, ventily..atd. stojí tolik, že investice se přímotopům úsporou na ročním vytápění při tak malých spotřebách vyrovná za 17-20 let.

Rozhodneme-li se pro středně investičně nákladné řešení (Nilan VGU), musíme počítat s částkou za jednotku kolem 100 tis. Kč. Co získáme? Získáme ekonomičtější a efektivnější větrací zařízení s aktivní rekuperací. To znamená, že s teplem z rekuperátorů lze lépe hospodařit a máme možnost velmi úsporného ohřevu TUV. Ohřev vody klasickým způsobem se podílí na celkové roční spotřebě energie za teplo u  běžných domů cca 25%, u nízkoenergetických a pasivních domů to bývá okolo 50%. Výběrem nejvyšší a také na vstupní investici nejnáročnější řady jednotek můžeme získat zařízení, které bude větrat, ohřívat TUV, ale také chladit a topit. Takové zařízení typu Nilan VP18 dokáže vše najednou a nezabere v domě příliš místa (jen 0,36 m2).

Závěr: Jak jsem již v úvodu uvedl, většinou jsou rozhodují finance, nehleďme však na větrací jednotky jen jako na úsporná zařízení, uživatel získává v novém domě zcela jedinečný komfort, zdravý vzduch a nemá potíže s plísněmi a  zarosenými okny.

Potřebujete více informací o větracích jednotkách? Kontaktujte nás

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Vložit příspěvek", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


RSSRSS

Aktuality

Dny pasivních domů 2017

08. 11. 2017
Již tento týden od pátku do neděle pro vás otevřou dveře majitelé pasivních domů po celé ČR. Najděte si v katalogu dům, který se vám líbí a domluvte si s jeho majiteli návštěvu.

Archiv aktualit


Moderní technologie pro větrání a vytápění
rodinných domů a budov.


Logo NILAN logo devi pichler luft
Evora CZ, s.r.o.
Fakturační adresa: Provozovna:
Masarykovo nám. 546/9 Kobylnická 894/8
664 51 ŠLAPANICE 664 51 ŠLAPANICE
Tel.: +420 530 331 177 E-mail:

© 2017, Evora CZ s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing