Energie pro ohřev TUV

Na první pohled se zdá až nemožné, aby se odpadním vzduchem dostatečně ohřála voda nebo přivedený čerstvý vzduch. Jak to funguje?

Energie pro ohřev TUV Hx diagram

Na Hx diagramu, který ukazuje obsah energie obsažené ve vzduchu v závislosti na teplotě a relativní vlhkosti, si zvolíme pokojovou teplotu např. 21°C. Je vyznačena silnou červenou čárou. Křivka pak značí relativní vlhkost, v našem případě je to něco přes 60% (čím větší vlhkost, tím více se dá se vzduchu získat). Ohřátý dům na zmiňovaných 21°C je, ale potřeba vyvětrat. Do větrací jednotky začneme vhánět čerstvý chladný vzduch o teplotě -5°C. Pokles teploty nám ukazuje modrá šipka.

Díky rekuperaci se v ten samý okamžik začne přiváděný vzduch odpadním vzduchem ohřívat a teplota začne zase stoupat, jak ukazuje fialová šipka, k naší zvolené pokojové teplotě 21°C. Kdyby rekuperační jednotka měla 100% účinnost, dosáhla by maximálně k červené čáře. Žádná jednotka takovou účinnost nemá, ale abychom neurazili nějakého výrobce, počítejme, že se k červené čáře těsně přiblíží. Tady, ale pasivní rekuperace končí. Tenké červené čáry vyznačují, kolik je energie ve vzduchu za dané relativní vlhkosti a teploty. Pro zvýraznění našeho zvoleného příkladu je použita žlutá čára. Zelená šipka nám pak ukazuje množství energie, kterou je ještě možno využít, a kterou pasivní rekuperace nechává ladem. To je přesně ta energie, kterou ohříváme vodu nebo přívodní vzduch. Tedy nic navíc, je to energie, kterou jsme do vzduchu získali okny pasivním ohřevem od slunce, topením, ale také při žehlení, vaření, pohybu osob atd., a kterou bychom bez tepelného čerpadla v jednotce efektivně nevyužili.

Závěr: Pomocí aktivní rekuperace plně využíváme energetický potenciál obsažený v odpadním vzduchu

Potřebujete více informací? Kontaktujte nás!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Vložit příspěvek", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


RSSRSS

Aktuality

Dny pasivních domů 2017

08. 11. 2017
Již tento týden od pátku do neděle pro vás otevřou dveře majitelé pasivních domů po celé ČR. Najděte si v katalogu dům, který se vám líbí a domluvte si s jeho majiteli návštěvu.

Archiv aktualit


Moderní technologie pro větrání a vytápění
rodinných domů a budov.


Logo NILAN logo devi pichler luft
Evora CZ, s.r.o.
Fakturační adresa: Provozovna:
Masarykovo nám. 546/9 Kobylnická 894/8
664 51 ŠLAPANICE 664 51 ŠLAPANICE
Tel.: +420 530 331 177 E-mail:

© 2017, Evora CZ s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing